Zabawa przez naukę - To co dzieci lubią najbardziej!Jesień i zima to okres gdy cały swój czas spędzam w domu z rodziną. Wychodzimy kiedy musimy np do pracy, sklepu, przedszkola. W ładniejsze dni korzystamy z pogody, w te ponure i pochmurne organizujemy czas w domu.
Ja w wolnej chwili sięgam po książki. Czas przed telewizorem dla mnie jest czasem straconym.
Moje dzieci w ciągu dnia oglądają telewizor może przez godzinę. Pozostały czas wypełniają wspólną zabawą, rysują, kolorują grają w gry.
Starszy syn jest już na tyle duży, że chętnie sięga po materiały, z których może się czegoś nauczyć.
Przez jakiś czas próbowałam znaleźć Krzysiowi atrakcje, z których chętnie będzie korzystał, a przy okazji zaczerpnie z tego jakąś wiedzę. Tu apel do Was warto pomyśleć i znaleźć dziecku atrakcję gdzie przez zabawę będzie mogło się czegoś nauczyć. Dzieci to uwielbiają. Widzę po moich pociechach. Bawiąc się nabywają nową wiedzę, nowe umiejętności, rozwijają się.
Jest wiele rozwiązań warto tylko ruszyć głową. Możemy podsunąć dziecku pomysł na kreatywną pracę plastyczną gdzie będzie mogło wyżyć się artystycznie. Wyciągnijmy stare czasopisma, kolorowe bibuły, cekiny, rolki po ręcznikach papierowych, przybory plastyczne i poddajmy dziecku pomysł by dzięki tym materiałom zrobiło np dom dla lalek, garaż na kolekcję autek czy rysunek swojej rodziny. Dziecko podczas takiej zabawy angażuje wyobraźnię, rozwija kreatywność i ćwiczy zdolności manualne.
Fajnie sprawdza się również plastelina czy modelina. Można wykorzystać je na różne sposoby nie tylko lepiąc z nich figurki ale oblepiając nimi inne przedmioty np plastikowe butelki czy kamienie.

Doskonałym pomysłem na to by dziecko nie tylko cieszyło się z zabawy ale przede wszystkim uczyło się są platformy edukacyjne, dzięki którym dzieciaki mogą przez zabawę uczyć się języków obcych, literek, cyfr, zdobywają wiedzę historyczną, plastyczną, muzyczną czy przyrodniczą. Dzieci lubią spędzać czas przed komputerem, wiem to po mim synu,  jednak warto udostępniać im to co sprzyja ich rozwojowi. Uważajmy na to co oglądają i w co grają nasze dzieci w sieci. Nie serwujmy im niepotrzebnych bodźców, które mogą wpływać na nie stresotwórczo.


Dzięki temu, że zainteresowałam się tematem platform edukacyjnych trafiłam na dość ciekawą platformę SQULA.PL, z której teraz korzysta mój syn oraz córka przyjaciółki, której ją poleciłam. Program platformy obejmuje materiał zarówno dla dzieci w wieku przedszkolnym jak i dla uczniów klas od 1-6. Jest tutaj prawie 50000 zadań w postaci misji, gier i quizów o różnym poziomie trudności. Squla.pl dzięki nowatorskiej formule zapewnia, że dzieci lubią uczyć się przez zabawę i dzięki temu więcej się uczą. Z nauką przez tę platformę dzieci rozwijają się znacznie lepiej.  Dzięki platformie dzieci mogą rozwiązywać zadania z przedmiotów szkolnych oraz ćwiczyć i przyswajać języki obce bo np platforma współpracuje z Oxford University Press. Znajdziecie tu zadania z matematyki, plastyki, przyrody, historii i społeczeństwa, języka polskiego, przedmiotów technicznych. Języki obce jak angielski, niemiecki, francuski, włoski czy hiszpański.

Jakie atrakcje zapewniacie swoim dzieciom gdy się nudzą? 
Monitorujecie to co oglądają w sieci?
Korzystacie z tego typu platform?


2 komentarze:

  1. Ja nie mam dzieci ale jak u mnie są pod opieką jakieś np kuzynki to zazwyczaj oglądamy bajki, rysujemy, robimy figurki z plasteliny lub spacer jak pogoda pozwala :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zabawa przez naukę to najlepszy sposób na poszerzanie wiedzy. Bez powtarzania, bez zbędnego stresu. Dziecku wszystko wchodzi do głowy. Polecam najprostsze techniki, jak np popularna gra Memory z angielskimi słówkami. Dziecko już po kilku razach powtarza usłyszane nazwy, które łączy z obrazkami.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Kobiecy blog by Mariola Wilk , Blogger