Księga cytatów. Najpopularniejsze motywy literackie - Wydawnictwo PWN.
Mamy wakacje więc nikt nie myśli teraz o nauce. 
Jednak postanowiłam właśnie w tym okresie zwrócić Waszą uwagę na pewną książkę wydaną nakładem Wydawnictwa PWN.
Jest to "Księga cytatów. Najpopularniejsze motywy literackie".

Książka ta przyda się nie tylko uczniom, maturzystom czy studentom.Przyda się również miłośnikom języka polskiego, nauczycielom czy wykładowcom akademickim.
 Ja bardzo lubiłam język polski w liceum. Ubolewam nad tym, że wtedy nie mogłam sięgnąć po tego typu pozycję bo z pewnością ułatwiłaby mi naukę.Księga cytatów to zbiór około 1500 najważniejszych cytatów z blisko 500 utworów prozatorskich, poetyckich i dramatycznych, powstałych od starożytności (VIII w. p.n.e.) do czasów współczesnych (XXI w. n.e.) oraz 250 sentencji łacińskich wraz z tłumaczeniem, pochodzących z dzieł Cycerona, Horacego, Owidiusza, Seneki, Wergiliusza i innych. 

Książka zawiera też zwięzłe noty biograficzne, zawierające najważniejsze informacje na temat życia i twórczości cytowanych w niej 100 najwybitniejszych autorów literatury polskiej i obcej. 

Dodatkowo zamieszczone są kalendaria i indeksy, a wśród nich indeks motywów literackich, zawierający 500 typowych wątków, tematów, postaci, miejsc, przedmiotów, symboli i zagadnień, przewijających się w utworach przez wszystkie epoki literackie i kalendarium historii literatury, czyli chronologiczne zestawienie 250 najważniejszych utworów w dziejach literatury polskiej i obcej.

Ta książka to zbiór większości cytatów  od czasów starożytnych do współczesnych.
To taka pigułka, w której odnajdziemy wszystko co jest nam potrzebne do napisania pracy, referatu czy przytoczenia danej sentencji.
W książce znajdziemy cytaty utworów poetyckich, prozatorskich czy dramatycznych. Są tutaj również sentencje łacińskie używane przez nas praktycznie na co dzień. 
Wszystko w książce ułożone według spisu treści, dzięki któremu z łatwością odnajdziemy w tej pozycji to czego szukamy.
Książka jest bardzo pomocna podczas pisania prac czy wypracowań. Już nie trzeba wypożyczać z biblioteki kilku książek by napisać daną pracę. Wystarczy ta jedna pozycja, w której wszystko ułożone jest w sposób przejrzysty, łatwy do odszukania.
Jest to najnowsze wydanie 2017 roku. 

Każdy rozdział zaczyna się od bibliografii, są tu  również informacje na temat życia i twórczości ponad 100 najważniejszych autorów literackich.
Warto wiedzieć, że w tej pozycji znajdziecie cytaty zaczerpnięte nie tylko z literatury polskiej ale i zagranicznej.

Świetna pozycja literacka, która z pewnością stanie się niezwykle pomocna dla uczniów, maturzystów i studentów.
W jednej książce tak naprawdę znajduje się wszystko to czego potrzeba by z łatwością i przyjemnością czerpać wiedzę na temat literatury.

***

Wpisy książkowe będą pojawiać się na blogu co jakiś czas. Postanowiłam urozmaicić blog tym co mnie interesuje. A są to nie tylko kosmetyki:)

2 komentarze:

  1. lubię takie pozycje, mam swoje ulubione cytaty

    OdpowiedzUsuń
  2. Też mam swoje ulubione, ale w takich książkach zawsze można odnaleźć coś nowego, co trafia wprost do serca.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Kobiecy blog by Mariola Wilk , Blogger