Nietrzymanie moczu w ciąży - jak mu zapobiec?


Nietrzymanie moczu w ciąży - problem dotyczący wielu kobiet

Istnieje pewien problem, który spotyka niektóre kobiety będące w ciąży i może utrzymywać się jeszcze przez jakiś czas po urodzeniu dziecka.

Nie ma co ukrywać, że jest to problem bardzo wstydliwy dla kobiet gdyż do tego momentu nie sądziły, że w tym wieku może ich dotyczyć.

Jest to nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie. Problem ten budzi u wielu Pań strach, niepokój i panikę.

Młoda kobieta, która praktycznie nigdy nie miała tego typu problemów zaczyna zauważać, że dzieje się coś niepokojącego.

Wilgotna bielizna, czasem też nieprzyjemny zapach świadczą o tym, że mięśnie, które do tej pory były niezawodne nagle przestały działać jak należy... 
Pewnie każda z nas, której to dotyczyło zastanawiała się czy tak już zostanie?Nietrzymanie moczu pod koniec ciąży

Nietrzymanie moczu w ciąży jest przypadłością, która dotyczy wielu ciężarnych kobiet, i tych które są krótko po porodzie. Przypadłość pojawia się zazwyczaj w III trymestrze ciąży gdzie macica osiąga swoją największą wielkość. 
Macica zwiększa swoje rozmiary przez co uciska pęcherz moczowy. To powoduje opróżnienie pęcherza. Mięśnie dna miednicy są rozluźnione przez hormony i rozciągnięte dlatego też nie są w stanie powstrzymać wypływu moczu. 

Zazwyczaj w krótkim czasie po urodzeniu dziecka problem sam minie. Niektóre kobiety nawet nie są świadome tego, że zdarza im nie popuszczać mocz. 
Dochodzi do tego podczas kaszlu, kichania, śmiechu czy podnoszenia ciężkich przedmiotów.

W ciąży to zjawisko jest dość powszechne – dotyczy ono aż ponad połowy kobiet!
Ćwiczenia na nietrzymanie moczu w ciąży

Ta wstydliwa dla wielu kobiet przypadłość zazwyczaj wraca do prawidłowego stanu do pół roku po porodzie, a związane jest to z powrotem hormonów ciążowych do normy.

Gdy u Ciebie wystąpi ten wstydliwy problem, wówczas nie należy go lekceważyć warto działać i ćwiczyć mięśnie Kegla - to te mięśnie, które się zaciska aby powstrzymać strumień moczu.

W terapii nietrzymania moczu warto odwiedzić sklep intymny n69.pl oferujący gadżety erotyczne. Najzwyklejszy wibrator poprawia dotlenienie i odżywienie tkanek poprzez wzrost ukrwienia danej okolicy ciała, a wiadomo, że lepsze ukrwienie tkanek to lepsza praca mięśni i spełnianie przez nie ich prawidłowych funkcji. Problem z nietrzymaniem moczu w ciąży można więc dość przyjemnie ograniczać wybierając zabawki wedle upodobań np. https://n69.pl/wibratory/wibratory-punktu-g

Pamiętajmy tylko o higienie by uniknąć nieprzyjemnych infekcji.


Nietrzymanie moczu - ćwiczenia

Mięśnie Kegla to te mięśnie, które zaciskamy podczas sikania aby zatrzymać strumień moczu. Ćwicząc je czyli regularnie zaciskając i rozluźniając poprawiamy ich napięcie.

Warto jednak zapamiętać aby tych ćwiczeń nie wykonywać podczas oddawania moczu w toalecie!

Takie zachowanie może spowodować niepełne opróżnianie pęcherza moczowego i doprowadzić do infekcji układu moczowego.

Mięśnie Kegla ćwiczymy w każdej innej sytuacji np. siedząc, leżąc czy stojąc.Jak wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla?

Na początku wykonywania tego ćwiczenia należy zacisnąć mięśnie Kegla przez 5 sekund. Kolejnym krokiem jest rozluźnienie tych mięśni i ponowne zaciśnięcie.

Zalecane jest wykonywać te ćwiczenia seriami po 10 skurczów. Ćwiczenie należy powtarzać kilkukrotnie w ciągu dnia.

Ćwiczenie należy wykonywać częściej i przy tym zwiększać ilość skurczów. Staraj się wytrzymać jak najdłużej, a podczas ćwiczenia nie wstrzymuj oddechu.

Warto ćwiczyć regularnie i mimo, że efekt nie jest natychmiastowy to jednak lekarze zalecają te ćwiczenia gdyż są bardzo skuteczne.Problem z nietrzymaniem moczu w ciąży, a profilaktyka przeciw infekcjom:

Mimo, że czujesz dyskomfort związany z nietrzymaniem moczu nie ograniczaj przyjmowania płynów.

Ograniczenie picia płynów nie pomoże naszym mięśniom, a może stać się przyczyną infekcji.

*Chodź często do toalety

*Dbaj o higienę intymną. Często się podmywaj, zmieniaj wkładki higieniczne i majtki. W tym czasie gdy problem jest dla nas uciążliwy dla lepszego samopoczucia warto wyposażyć się w różne środki higieniczne typu wkładki higieniczne, które zachowają naszą bieliznę w czystości, suchości i zatrzymają nieprzyjemny i krępujący zapach

*Unikaj zaparć gdyż mocny wysiłek podczas wypróżniania osłabia mięśnie dna miednicy. Stolec również uciska pęcherz moczowy co prowadzi do popuszczania moczu.

*Unikaj potraw i napojów podrażniających pęcherz np. kawa, herbata, cytrusy, ostre przyprawy, napoje gazowane.


Gdy problem nietrzymania moczu nie utrzymuje się po urodzeniu dziecka?

Czasem może tak się zdarzyć, że nietrzymanie moczu nie przechodzi samoistnie. Warto udać się do specjalisty jakim jest ginekolog bądź urolog, który wskaże odpowiednie leczenie farmakologiczne, operację bądź zaleci dodatkowe ćwiczenia.


Zdjęcie główne pochodzi z pixebay.com

1 komentarz:

Copyright © 2016 Kobiecy blog by Mariola Wilk , Blogger