Jak odpowiednio dobrać dla siebie perfumy?


Dzień dobry! 
Kochani ostatnio chodził mi po głowie wpis dotyczący wyboru i doboru perfum i wód toaletowych.
Sama miałam z tym ogromny problem. Przez wiele lat szukałam zapachu, który będzie ze mną rezonował, z którym będę się dobrze czuła, i który nie przyprawi mnie o ból głowy.
Za każdym razem gdy kupiłam jakieś perfumy damskie to zużyłam ich pewną ilość gdyż dość szybko mi się nudziły. Pamiętam sporą ilość próbek i chusteczek zapachowych przewalających się po mieszkaniu, które przynosiłam z perfumerii by poznać ten jedyny i wyjątkowy dla mnie zapach.

Dlaczego decydujemy się skrapiać nasze ciała zapachami?

Zarówno kobiety jak i mężczyźni lubią używać perfumy czy wody zapachowe gdyż dodaje to odwagi, sprawia że czujemy się pięknie, wzmacnia to poczucie atrakcyjności co również przekłada się na nasze relacje z płcią przeciwną. 
Z danym zapachem również się utożsamiamy, dzięki niemu jesteśmy rozpoznawani w naszym środowisku.
Jedni lubią zapachy mocne i ciężkie, inni lekkie i cytrusowe. To już kwestia gustu, myślę też, że jest to w pewien sposób odzwierciedlenie naszego charakteru.
Ja osobiście uwielbiam zapachy skomponowane z olejków eterycznych, one najbardziej mi odpowiadają i często ich używam nie tylko do dyfuzora w mieszkaniu, ale również na nadgarstki jako perfumy.

Tak naprawdę dobór zapachu nie jest prostą sprawą. To, że nasza koleżanka używa perfum firmy X i świetnie się w nich czuje nie znaczy, że zapach ten będzie pasował do nas. Może tak być, że na naszej skórze będzie się inaczej rozwijał i przyprawi nas tylko o ból głowy.


Wszystkie zapachy do ciała charakteryzuje pewna trwałość. Te najbardziej trwałe, które utrzymują się na skórze ponad 6 godzin to perfumy, następnie są wody perfumowane, wody toaletowe, kolońskie oraz zapachowe wody do ciała.
Trwałość tych produktów zależy od zawartości ekstraktu. Im go więcej tym zapach jest trwalszy.
Najwięcej mają go w składzie perfumy.

Warto pamiętać, że każda buteleczka to zestawienie starannie dobranych aromatów, które komponują się w pewną całość tworząc zapach oddziałujący na nasze zmysły, otoczenie i samopoczucie wszystkich. Gdy jest źle dobrany może działać na nas wręcz przeciwnie.
Źle dobrany zapach może wywołać ból głowy, zawroty a nawet wymioty.

Jak wybrać odpowiedni dla siebie zapach?

Gdy chcemy dobrać dla siebie odpowiednie perfumy najlepiej wybierzmy się do perfumerii rano, bez wcześniejszego używania innych zapachów, które mogłyby przekłamać nasz zmysł powonienia. Jeśli mamy w planach kupić zapach przez internet warto również wcześniej zamówić sobie próbki zapachów i tak samo rano przystąpić do ich testowania.
Zapach testujmy na sobie gdyż pachnie on inaczej na różnych osobach.
Nie warto się sugerować danym zapachem wąchając go na kimś.

Testujmy do trzech, czterech zapachów pod rząd. Im ich więcej to będą nam się mieszać i tak naprawdę nie z tego nie wybierzemy, a wręcz przeciwnie możemy poczuć zniechęcenie.
Jeśli jesteśmy w perfumerii i chcemy powąchać kilka zapachów to najlepiej poprosić o próbki danych aromatów by móc codziennie przetestować każdy z nich i sprawdzić, który najbardziej nam odpowiada.

Zapach testujmy na czystą, umytą mydłem o neutralnym zapachu skórę. Pachnąca innym kosmetykiem skóra, bądź spocona skóra może zniekształcić zapach testowanych perfum.
Warto mieć na uwadze, że każdy zapach na skórze rozwija się do kilku godzin, przechodzi pewien proces ulatniania. Warto zatem po skropieniu nim skóry ponosić go cały dzień by wyczuć poszczególne nuty zapachowe oraz jego trwałość.
 
Na zapach perfum składają się trzy nuty zapachowe: nuta głowy, nuta serca oraz nuta bazowa. 
*Nuta głowy - aromat najbardziej ulotny, czujemy go tuż po otwarciu butelki. Na skórze utrzymuje się od 15 do 30 minut. 
*Nuta serca - na skórze rozwija się po około 30 minutach od aplikacji. Utrzymuje się od 1 do 2 godzin.
*Nuta bazowa - utrzymuje się kilka godzin i jest ona najbardziej trwała. 
Nuta bazowa to właśnie zapach, który powinien nam się spodobać najbardziej. To w nim powinnyśmy się czuć dobrze.

Gdy już odszukamy odpowiedni dla nas zapach to poczujemy ogromną radość. Sama wiem o tym gdyż przez wiele lat zajęło mi szukanie tego "mojego" ulubieńca. Pamiętajmy tylko o ważnej sprawie by używać go z umiarem by czuć się w nim dobrze i nie przytłaczać nim otoczenia.

Kilka ważnych wskazówek jak wzmocnić i przedłużyć zapach ulubionych perfum:

*By jak najdłużej cieszyć się ulubionym zapachem perfum czy wody toaletowej stosujmy kosmetyki z tej samej linii zapachowej np. perfumy, balsam perfumowany i żel pod prysznic. 
*Spryskujmy perfumami czy olejkami perfumowanymi miejsca gdzie najbliżej przy skórze krąży krew. To są np. nadgarstki - zapach będzie intensywniejszy i utrzyma się dłużej na naszej skórze, przeniknie również przez ubrania.
*I tak jak już wyżej wspomniałam spryskujmy ulubionym zapachem ubrania, kurtki szaliki i przede wszystkim włosy.

* Warto pomyśleć o stosowaniu wersji lżejszej i mocniejszej ulubionego zapachu. Perfumy na wieczorne wyjścia oraz zimą i tutaj też możemy pomyśleć o zapachach mocniejszych i ciepłych. Wody perfumowane i toaletowe w ciągu dnia i ciepłą porą roku w lekkich i świeżych nutach zapachowych .

Zapachy wedle upodobań możemy kupić stacjonarnie bądź przez internet gdzie zazwyczaj możemy znaleźć fajne promocje oraz większy wybór zapachów. Stacjonarnie już kilka razy się spotkałam z tym, że brakowało moich ulubieńców bądź w danej lokalizacji nie było ich w ogóle w ofercie.

Warto zajrzeć na stronę medmesklep.pl i zapoznać się z dość szerokim asortymentem perfum, wód perfumowanych i innych kosmetyków. 


 A jaki jest mój ukochany zapach?

*Współpraca sponsorowana

2 komentarze:

  1. Ciekawy wpis. Do mnie najbardziej pasują zapachy słodkie/owocowe/cukierkowe, a jeśli mają w nutach truskawkę lub malinę to wiem, że to będzie idealny wybór:)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Kobiecy blog by Mariola Wilk , Blogger