Doświadczenie zawodowe lub zdobywanie pieniędzy: co nas bardziej motywuje?


Z pewnością każde z nas marzy o dobrej pracy, porządnych pieniądzach. Wiadomo, że tych drugich raczej nie przyniosą nam automaty do gier online za darmo. Dlatego trzeba się w pewnym momencie zastanowić nad tym, co nas bardziej motywuje: doświadczenie zawodowe czy zdobywanie pieniędzy? Postaramy się przyjrzeć temu zagadnieniu.

Na co nam doświadczenie zawodowe?

Już od dłuższego czasu większość pracodawców, prócz konkretnego wykształcenia, oczekuje od nas doświadczenia. Nie bez powodu często można znaleźć prześmiewcze memy, że potrzebni są 30-letni kandydaci z 20-letnim doświadczeniem. W związku z tym doświadczenie zawodowe jest tak bardzo ważne. Poleca się zatem już korzystanie z bezpłatnych praktyk czy też stażu w czasie studiów czy innej szkoły. Problem jednak tkwi w tym, że najczęściej praktyki czy staż nie są zbyt atrakcyjne pod względem finansowym, przez co nie możemy nastawiać się na dobre zarobki w tym okresie. Jednak zdobycie takiego doświadczenia zawodowego może okazać się w przyszłości bezcenne, zwłaszcza w przypadku, kiedy chcemy aplikować na wyższe stanowisko. Osoby z bogatym CV mają często o wiele większą szansę na znalezienie pracy. Oczywiście jednak mowa o tych pracownikach, których CV to przede wszystkim kursy, wykształcenie, praktyki i dobre stanowiska pracy.

Zdobywanie pieniędzy - wyższa motywacja?

Z pewnością dla wielu osób największą motywacją do jeszcze cięższej i lepszej pracy są pieniądze. Często bowiem idziemy do szefa z pytaniem o podwyżkę, która musi zostać jednak podparta dostatecznymi dowodami. Mowa tutaj właśnie o wynikach pracy. Nie zawsze bowiem staż czy doświadczenie mają aż tak duże znaczenie. Jednak dla pracownika, który wie, że im lepsze będzie miał wyniki w pracy, tym będzie mógł liczyć na podwyżkę, dodatkowe pieniądze będą odpowiednią motywacją. W szczególności wiele osób jest w stanie zmieniać pracę nie ze względu na dodatkowe możliwości oraz doświadczenie, tylko właśnie przez wyższą wypłatę. Nie da się ukryć, że samym doświadczeniem nie opłacimy dziś rachunków, jak i nie zrealizujemy swych marzeń. To właśnie te ostatnie motywują nas do cięższej pracy: nowe mieszkanie, samochód, zagraniczna wycieczka? Na to wszystko trzeba przecież pieniędzy, a w przypadku kredytu konieczne jest utrzymywanie wysokich zarobków.

Czy można obie rzeczy połączyć?

Wiele osób zastanawia się zatem, czy można jednocześnie zdobywać doświadczenie zawodowe i dobrze zarabiać, co będzie wręcz podwójną motywacją. Naszym zdaniem jest to oczywiście jak najbardziej możliwe. Problem tkwi jednak w tym, że trzeba mieć dobre szczęście. Rzadko bowiem w wielu zawodach istnieje okazja do realizacji zawodowej i finansowej od samego początku kariery. Szczęście mogą mieć przede wszystkim specjaliści, którzy wiedzą, że i tak na początek dostaną bardzo dobre warunki płacowe. Mogą zatem zdobywać doświadczenie przed złożeniem CV do innej firmy, jak i liczyć na korzystne warunki finansowe.
W innym przypadku konieczne jest realizowanie kroku po kroku do celu. Obecnie chcąc wyższe zarobki, musimy nie tylko zdobywać doświadczenie w pracy, lecz również dbać o swoje kursy, dodatkowe wykształcenie. Dlatego też tak popularne jest obecnie wśród 30-latków udawanie się na różne kursy czy też studia podyplomowe. Z takimi informacjami zapisanymi w CV znacząco wzrastają szanse na lepszą pracę. Nie jest także nigdzie powiedziane, że nie możemy po prostu zmienić swej branży na inną.
Jak zatem widać, motywacją może być zarówno zdobywanie coraz lepszego doświadczenia zawodowego, jak i wyższych zarobków. To jednak sprawa indywidualna każdej osoby.
*Zdjęcie pochodzi z Pixabay
*Wpis gościnny

3 komentarze:

  1. Ja od kilku lat rozwijam się w wymarzonym zawodzie i jestem bardzo zadowolona, że mogę łączyć obie kwestie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja kocham swoją pracę i nie zamierzam zmieniać zawodu. Cieszy mnie to, że mogę robić to co lubię i jeszcze mi za to płacą :D Poza tym pracuję z domu a to jest ogromny plus gdy ma się dzieci.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zdobywanie pieniędzy to prawie każdy ma w naturze, ale niestety nie każdemu to dobrze wychodzi.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Kobiecy blog by Mariola Wilk , Blogger