Czy drukarki 3D zmienią naszą przyszłość?
Już od kilku lat coraz większym zainteresowaniem cieszą się drukarki 3D. Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii możliwy jest obecnie zakup taniej drukarki, za pomocą której dostępne jest drukowanie w warunkach domowych. Jednak drukarki 3D niczymkasyna internetowe zapewniają znacznie więcej możliwości. Czy będą mieć zatem wpływ na naszą przyszłość?

Czym są drukarki 3D?

W nowoczesnych drukarkach 3D stosowana jest technologia stereolitograficzna zwana też przyrostową, która obecna jest na rynku od 1984 roku. Nie mamy zatem do czynienia z czymś zupełnie nowym. Jednak obecnie w tego typu urządzeniach wykorzystuje się różne procesy wytwórcze, materiały, jak i same obiekty mogą być zupełnie różne. Część drukarek stworzonych jest do prostych elementów, część zaś pozwala na niezwykle precyzyjne odtworzenie projektów komputerowych. W przypadku drukarek 3D rozróżnia się technologie druku: FDM, CJP, SLS, MJF, SLM, DMP, DMLS i EBM, żywice światłoutwardzalne oraz technologię LOM. Dzięki nowym technologiom możliwe jest szybkie wykonanie modelu, równie szybkie nanoszenie zmian, niskie koszta eksploatacji, personalizacja, jak i opcja tworzenia unikalnych produktów.
Wiele firm zajmujących się drukowaniem 3D oferuje swym klientom wręcz kompleksowe usługi. Dzięki temu możliwe jest modelowanie 3D na komputerze, skanowanie trójwymiarowe obecnych przedmiotów, digitalizacja aż po samo drukowanie 3D w wysokiej rozdzielczości.

Wiele możliwości

Choć wielu osobom drukarki 3D wydają się jedynie zabawą, to jednak w rzeczywistości wiąże się z nimi wiele zalet, które być może będą możliwe do wykorzystania w przyszłości. Przede wszystkim wielu ekspertów zauważa, że możliwości dzisiejszych drukarek ulegną znacznemu rozszerzeniu i tego typu technologie nie będą jedynie wykorzystywane do indywidualnych projektów. Obecnie jednak w szczególności wiele mówi się o tym, że drukarki 3D będą przyszłością medycyny. Tworzone są z ich pomocą między innymi precyzyjne modele dla planowania chirurgicznego. Jednak bardziej zwraca się uwagę na możliwość tworzenia protez i implantów. Jeśli tylko sam materiał będzie o wiele wyższej jakości niż stosowany obecnie, to wiele osób może liczyć na precyzyjne protezy oraz implanty, które będą znacznie tańsze niż dziś. W szczególności takie możliwości będą wielką rewolucją w krajach mniej rozwiniętych, gdzie ceny protez dla wielu osób są zbyt duże. To samo tyczy się rannych i niepełnosprawnych zwierząt, którym już teraz tworzy się za pomocą takich drukarek specjalne protezy.
Również i inne branże mogą znacząco zyskać na wprowadzaniu coraz nowocześniejszych drukarek i technologii 3D. W przemyśle lotniczym możliwe jest już teraz tworzenie części o złożonej geometrii, jak i innej gęstości czy dokładności. Może to nie tylko wpływać na oszczędności samych elementów budowy, lecz i ich niższą wagę. W przemyśle motoryzacyjnym także możliwe będzie tworzenie tańszych części zapasowych jak i o wiele szybsze modelowanie nowych pojazdów. W dziedzinie sportu zaś możliwe jest już teraz tworzenie elementów, całego sprzętu, który jest indywidualnie dostosowany do potrzeb zawodnika. Drukowanie przestrzenne pozwoli również na odtwarzanie dawnych zabytków.
Masowe wykorzystanie technologii będzie mieć wpływ między innymi na digitalizację całego procesu twórczego, większą globalizację producentów, którzy mogą swe usługi szybko i tanio oferować klientom z całego świata. Wiele osób zyska możliwość drukowania przedmiotów w domu, przez co może niższym kosztem zdobyć upragnione przedmioty. Być może w przyszłości dana firma będzie w stanie w jednym miejscu tworzyć zwykłe plastikowe części, jak i elementy dla lotnictwa, medycyny. Jak zatem widać, możliwości mogą być wręcz nieograniczone.

*Zdjęcie do wpisu pochodzi ze strony Pixabay
*Wpis gościnny

3 komentarze:

  1. Druki 3d znajdują obecnie coraz szersze zastosowanie w wielu branżach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajny wpis. Teraz jest fajna możliwość wypożyczenia drukarek. Więc jeśli się zastanawiacie jaką wybrać chcecie wcześniej przetestować to polecam skorzystać z oferty wynajemdrukarek.com/ można wypożyczyć drukarkę za niewielka opłatą. Poczytajcie o tym polecam.

    OdpowiedzUsuń
  3. No pewnie, że tak! Drukarki w przyszłości zmienią bardzo wiele, no i oczywiście można powiedzieć, że już zmieniają! Nawet świat medycyny łączy się z technologią druku 3D. Interesuję się troszkę tym tematem i firma, w której pracuję chce zainwestować w drukarkę 3D. Koniecznie powinniście zajrzeć sobie na stronę https://ubot3d.pl/ , aby sprawdzić, w jaki sposób prezentuje się taka drukarka i jakie możliwości może dam Wam w biznesie. Ja ogólnie powiem, że możliwości jest duży i każdy jakiś dodatkowe zawsze dla siebie znajdzie.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Kobiecy blog by Mariola Wilk , Blogger